Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (2023)

Wodospad Niagara leżący na granicy kanadyjsko-amerykańskiej to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji USA.

Potężny, przygotowany przez naturę spektakl tworzy rzeka Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, która pokonuje prawie 160 metrową różnicę poziomów przelewając z hukiem w każdej sekundzie kilka milionów litrów wody.

Co znajdziesz w tym artykule:

 • 1 Wodospad Niagara podstawowe informacje (2023)
  • 1.1 American Falls
  • 1.2 Bridal Veil Falls
  • 1.3 Horseshoe Fall
 • 2 Wodospady Niagara – wycieczki które warto zobaczyć.
  • 2.1 Wycieczka: Maid of the Mist
  • 2.2 Wycieczka: Cave of The Winds
  • 2.3 Wycieczka: Journey Behind the Falls
 • 3 Wodospady Niagara – nocna iluminacja.
 • 4 Czy wciąż warto odwiedzić Wodospad Niagara?
 • 5 Wodospad Niagara przekroczenie granicy kanadyjskiej.
 • 6 Niagara – mapka atrakcji turystycznych

Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (1)

Wodospad Niagara podstawowe informacje (2023)

Mało kto wie, iż Wodospad Niagara tworzą faktycznie trzy położone bardzo blisko siebie kaskady wodne. To właśnie one, rozpostarte na długości 1127 m tworzą ten gigantyczny zespół wodospadów kaskadowych, przelewających z hukiem ponad 6.8 miliona litrów wody w ciągu jednej sekundy. Odwiedzając Niagara Falls będziecie mogli zobaczyć:

 • American Falls

  To drugi co do wielkości wodospad, leżący całkowicie po stronie amerykańskiej. Wiele osób pierwszy raz przyjeżdżających w to miejsce błędnie myli go prawdziwą Niagarą.
  American Falls (Wodospad Amerykański) to aż 290 metrów szerokości i 34 metry wysokości (w najwyższym z punktów)

 • Bridal Veil Falls

  To najmniejszy z wodospadów tworzących Niagarę. Ma niespełna 17 metrów szerokości i spada z wysokości 24 m. Bridal Veil Falls ( Wodospad Ślubny Welon) zlokalizowany jest całkowicie po amerykańskiej stronie rzeki Niagara River. Niewielka wyspa Luna Island rozdziela go od pozostałych kaskad.

 • Horseshoe Fall

  To największy, najszerszy i najpotężniejszy wodospad w systemie Niagara Falls. Horseshoe Fall (Wodospad Podkowa) to gigantyczna szerokość 820 metrów i wysokość 51 metrów. 90% tego wodospadu znajduje się po stronie kanadyjskiej i dla tego często nazywa się go również Wodospadem Kanadyjskim (Canadian Falls)

Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (2)

Tak na prawdę turyści przyjeżdżający na granicę Stanów Zjednoczonych i Kanady nie zwracają zupełnie uwagi po której stronie granicy leżą wodospady. Większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że faktycznie kilka razy dziennie przekraczają otwartą w tym miejscy granicę USA/Kanada.

Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (3)

Czy najbardziej fotografowany w Stanach Zjednoczonych wodospad, nazywa się Horseshoe Fall czy Canadian Fall to mało istotne. Liczy się potęga, wysokość, huk z jakim spada woda i magia tego miejsca. Magię tworzą wszechobecne kropelki wody zamieniające się przepiękną tęczę otaczającą w słoneczne dni cały Wodospad Niagara.

Płynąca w dole kanionu rzeka Niagara (Niagara River) rozdziela nie tylko państwa ale również dwa bliźniacze, położone po przeciwnych stronach granicy miasta o takiej samej nazwie. Jest to kanadyjski i amerykański Niagara Falls. Te małe niespełna 50 tys. miasta tętnią życiem dzięki setkom tysięcy turystów przybywających tutaj co roku aby podziwiać uroki wodospadu Niagara.

Ten przygotowany przez naturę potężny spektakl sprawia niezapomniane wrażenia również dzięki wszechobecnym udogodnieniom. Estakady, mosty, wysięgniki, wieże widokowe, statki wycieczkowe, helikoptery unoszące się nad głowami pozwalającym turystom znaleźć się w centrum widowiska. Kilkadziesiąt firm prześciga się codziennie w pomysłach aby dotrzeć jak najbliżej rozpryskującej się kurtyny wodnej.

Wodospady Niagara – wycieczki które warto zobaczyć.

Wycieczka: Maid of the Mist

Jedną z największych i najstarszych atrakcji atrakcji oferowanych dla turystów jest kilkunastominutowy rejs małym statkiem wycieczkowym o nazwie „Maid of the Mist”.

Za niespełna $30.00 można doświadczyć i odczuć na własnej skórze potęgę wodospadów. Statek zabiera nas bowiem praktycznie pod samą kipiącą i ryczącą ścianę spadającej z wysokości 158 metrów wody. Każda z osób wchodząca na statek otrzymuje darmową pelerynę, gdyż można naprawdę nieźle zmoczyć się od rozpryskującej się w powietrzu wody.
Dla osób zamierzających robić zdjęcia polecam zakup specjalnych wodoodpornych osłon na aparat lub używania wodoodpornych kamerek typu GoPro. Huk jaki towarzyszy spadającej wodzie jest tak duży iż praktycznie nie możliwa jest swobodna rozmowa gdy statek podpłynie tuż pod wodospad.

UWAGA: Ponieważ jest to najbardziej popularna z wycieczek polecam zakup biletów online.
Więcej informacji na temat tej atrakcji znajdziecie TUTAJ – KLIK.

Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (5)
Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (6)
Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (7)

Wycieczka: Cave of The Winds

Wycieczka do „Jaskini Wiatrów” to druga najbardziej popularna atrakcja nad Wodospadem Niagara którą koniecznie trzeba zaliczyć. Zjazd windą ponad 53 metry w dół gardzieli wodospadu Bridal Veil Falls to już nie lada atrakcja. Jeśli jednak dodamy do tego spacer (drewnianymi kładkami) pomiędzy ryczącymi hektolitrami wody będzie to wręcz idealne doświadczenie ogromnej siły wodospadu.

Bilety na tą wycieczkę można kupić na miejscu. Proszę również przygotować się na znaczne kolejki w sezonie (czerwiec – październik). Cena biletu dla osoby dorosłej to $17.00 ($14.00 dla dzieci do lat 12).
Więcej informacji na temat atrakcji znajdziecie TUTAJ – KLIK

Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (8)
Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (9)

Wycieczka: Journey Behind the Falls

Kolejną, wartą polecenia atrakcją jest wycieczka specjalnie wykutymi w skale za wodospadem tunelami. „Journey Behind the Falls” to 45 minutowa trasa pozwalająca nam zobaczyć Niagarę z drugiej, można by rzec wewnętrznej strony. Trasa wykuta jest na wysokości 150 stóp i prowadzi nas do punktu zwanego „Cataract Portal” znajdującego się w 1/3 odległości od środka wodospadu.

Na szczególną uwagę zasługuje wycieczka tunelami w ciągu zimy. Podziwiać wówczas można niesamowite formy stworzone przez zamarznięta wodę. Koszy wyprawy tunelami to $21.95 (dolary kanadyjskie). Cena ta ulega obniżeniu w czasie zimy do $15.00 ze względu na częściowa niedostępność trasy ze względu na niebezpieczne oblodzenie.

Bilety można kupić na miejscu w „kiosku”. W sezonie wakacyjnym musicie jednak przygotować się na prawie godzinne stanie w kolejce. Więcej informacji na temat tej wycieczki znajdźcie TUTAJ – KLIK
UWAGA: Ta atrakcja jest dostępna TYLKO od strony kanadyjskiej

Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (10)

Wodospady Niagara – nocna iluminacja.

Nocą wodospady Niagara podświetlają dziesiątki kolorowych reflektorów, a zabarwione ich blaskiem masy wody spadają w ciemność, tworząc niezwykły widok.

Iluminacjom towarzyszy widowisko tupu „światło i dźwięk”, gdzie w rytm muzyki zmieniają się kolory i zabarwienia wodospadu. Spektakle te odbywają się oczywiście po zachodzie słońca. Warto dowiedzieć się z darmowego biuletynu informacyjnego dostępnego na miejscu o których godzinach można podziwiać to widowisko.
Informacje na temat iluminacji możecie również znaleźć TUTAJ – KLIK

Oczywiście nad nocnym niebem wodospadów Niagara nie może zabraknąć również sztucznych ogni. W listopadzie (gdy dni stają się coraz krótsze), rozpoczyna się doroczny festiwal sztucznych ogni, który trwa do grudnia. Jeśli wybieracie się zimą oglądać Niagarę, będzie to nie lada atrakcja.

Czy wciąż warto odwiedzić Wodospad Niagara?

Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (14)

Wielu turystów twierdzi, że komercjalizacja wodospadu posunęła się zbyt daleko.
Oskar Wilde zażartował nawet, że Niagara wywarłaby na nim większe wrażenie, gdyby wodę puszczono do góry – chyba tylko tego nie zrobiono jeszcze dla turystów. Wszystkie inne możliwości zostały już wykorzystane.

Samo miasteczko Niagara Falls jest nadal zadymione, podstarzałe i odrapane mimo wysiłków lokalnych władz zmierzających do poprawy wizerunku tego sławnego na całym świecie miejsca.
Obecnie teren wokół wodospadu zaczyna bardziej przypominać Las Vegas niż atrakcje przyrodniczą. Za sprawą wielkich sieci hoteli, restauracji i punktów usługowych, turyści znajda tu wszelkie przyjemności (po stronie kanadyjskiej i amerykańskiej działa nawet kasyno).

Po stronie amerykańskiej, oprócz wodospadu i atrakcji z nim związanych w okolicy niewiele jest do zwiedzenia. Jego sąsiad za granicą – kanadyjski Wodospad Niagara jest co prawda położony w bardziej „nowoczesnej oprawie”, lecz także nie przedstawia większej atrakcyjności dla turystów oprócz ładniejszego widoku na całą „podkowę” Niagary.
Jeśli już pojawicie się po stronie Kanady polecam zobaczyć wodospad z wieży obserwacyjnej Skylon Tower.

Wodospad Niagara przekroczenie granicy kanadyjskiej.

Aby zobaczyć wodospad z nieco innej (tej ładniejszej perspektywy) polecam również punkty widokowe znajdujące się po stronie kanadyjskiej, oraz jedną atrakcję: wycieczkę „Za wodospadem Niagara” – o której wspomniałem powyżej.

Przejście na kanadyjską stronę wodospadu Niagara na szczęście nie jest trudne. Aby przekroczyć granicę musicie udać się na kładkę dla pieszych znajdującą się na Tęczowym Moście (Raibow Bridge), przygotować paszport i trochę pieniędzy (można płacić dolarami amerykańskimi) do wydania na poszczególne atrakcje.

Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (15)

Samo przekroczenie granicy USA – Kanada nad Niagarą nie jest trudne. Wystarczy, że macie w paszporcie wbitą wciąż aktualną wizę do USA lub autoryzację ESTA. Przy przekraczaniu granicy należy uiścić symboliczną opłatę $1.00. Odprawa graniczna w okienku to tylko formalność, która trwa niecałe 5 minut.

Nie jest wymagane posiadanie wizy kanadyjskiej ani wypełnienie dokumentów eTA (Eectronic Travel Authorization).

Jeśli chcecie przejechać samochodem na stronę kanadyjską należy w czasie procedury wynajęcia samochodu w USA zgłosić to w wypożyczalni. Generalne nie powinno być żadnego problemu z przejazdem samochodem wynajętym na terenie USA do Kanady.

Niagara - gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA (16)

Niagara – mapka atrakcji turystycznych

Po obejrzeniu Wodospadu Niagara oraz wszystkich jego dopływów ze wszystkich możliwych stron, nie ma powodu, by zostać tu na dłużej niż jeden pełny dzień. Zdecydowanie więcej atrakcji znajduje się w Nowym Jorku. Tutaj będziecie potrzebować co najmniej trzy dni aby zobaczyć symbole Ameryki.

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja grudzień 2023

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Prof. An Powlowski

Last Updated: 01/10/2023

Views: 6804

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Prof. An Powlowski

Birthday: 1992-09-29

Address: Apt. 994 8891 Orval Hill, Brittnyburgh, AZ 41023-0398

Phone: +26417467956738

Job: District Marketing Strategist

Hobby: Embroidery, Bodybuilding, Motor sports, Amateur radio, Wood carving, Whittling, Air sports

Introduction: My name is Prof. An Powlowski, I am a charming, helpful, attractive, good, graceful, thoughtful, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.